2017-2018 სასწ.წ.
უცხო ენათა კათედრა.
ღია გაკვეთილის
გეგმა.
კლასი:
VII
საგანი: ინგლისური ენა
თარიღი:
მასწავლებელი: შორენა რუსიეშვილი
მოსწავლეთა რაოდენობა- 9.სსსმ მოსწავლე
არ მყავს.
გაკვეთილის თემა: Clothes-ტანსაცმელი. დრო-45 წთ.
მიზანი:
ეროვნული სასწ. გეგმის სტანდარტი:
უცხ. ს. VII. 1. -მოსწავლე
იგებს მასწავლებლის მითითებებსა და სავარჯიშოს ინსტრუქციებს.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
- მოსწავლე სათანადოდ რეაგირებს მასწავლებლის მითითებებზე, ასრულებს სავარჯიშოებს.
უცხ. ს. VII.
4. - მოსწავლეს შეუძლია სათანადო სტრატეგიების გამოყენება, შინაარსის გაგების
გაადვილების მიზნით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
- მოსწავლე სათაურის, ილუსტრაციების საფუძველზე გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შინაარსის შესახებ.
მოსწავლეებს აქვთ
გარკვეული სიტყვების მარაგი. აქტიურად შეუძლიათ ნასწავლი სიტყვების გამოყენება, წინადადებების
შედგენა present continuous-ში.
#
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
პრე ფაზა
აქტივობა 1:მოსწავლეთა რაოდენობის დაფიქსირება,
საგაკვეთილო განწყობის შექმნა/ მოტივირება. საშინაო დავალების შემოწმება
|
საერთო საკლასო
|
დაფა, ცარცი, თვითშეფასების კითხვარები
|
5 წთ.
|
||
1
|
აქტივობა #1.კითხვა-პასუხი.
აქტივობის მიზანი:
მზადება გაკვეთილისათვის,
მოსწავლეები ეცნობიან გაკვეთილის მიზანს.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი იწვევს მოსწავლეებს საუბარში წინა გაკვეთილზე
ნასწავლი სიტყვებით.
აქტივობა #2. მოსწავლეებს ვუხსნი ახალ გაკვეთილს. მოსწავლეები სწავლობენ
ახალ სიტყვებს: cap, hat, jacket, jeans, pullover, sandals, scarf, shirt, shorts, skirt, socks, top, trouser, gloves, trainers.
აქტივობის აღწერა: ახალ გაკვეთილს ვხსნი პოსტერების გამოყენებით.
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილთან დაკავშირებული ახალი სიტყვების დამახსოვრება.
|
გონებრივი იერიში
|
საერთო საკლასო
|
თვითშეფასების კრიტერიუმი
სახელმძღვანელო, პოსტერები,
დაფა,
ცარცი, ილუსტრაციები. კომპიუტერი.
|
4 წთ
8 წთ.
|
აქტივობა #3. მოსწავლეები უსმენენ ახალ ტექსტს, კითხულობენ ტექსტს სურათების
მიხედვით.
ვსვამთ კითხვებს: 1.what
clothes do you like?
2.what is the boy / the
girl wearing?
3.are these clothes for
cold weather?
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ვაძლევ ახალ ტექსტს, ახალი სიტყვების გამოყენებით.
აქტივობის მიზანი:
ახსნილი გაკვეთილის გაგების გაადვილება.
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი,
CD დისკი
|
7 წთ.
|
||
აქტივობა #4. წერითი დავალების შესრულება.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას, ახალი სიტყვების გამოყენებით.
აქტივობის მიზანი:
ახალი სიტყვების გამოყენებით წინადადებების შედგენა.
|
ინდივიდუალური
|
სამუშაო რვეული, კალამი, დაფა, ცარცი
|
10
წთ.
|
||
აქტივობა#5.დისკუსია.
აქტივობის აღწერა:
ვსვამ კითხვებს ახსნილი გაკვეთილის შესახებ. 1.what was the lesson about?
2.what words do you
remember?
3.what activities do you
like most of all and why?
4.what was difficult for
you and why?
აქტივობის მიზანი:
ახალი მასალის შეჯამება.
|
გონებრივი იერიში
|
ფლიქჩარტები
|
5 წთ.
|
||
აქტივობა #6.საშინაო დავალების მიცემა.
აქტივობის აღწერა: ვაძლევ საშინაო დავალებას შესაბამისი მითითებებით.
აქტივობის მიზანი: ახალი მასალის გამყარება.
|
ინდივიდუალური
|
3 წთ.
|
|||
აქტივობა #7.შეფასება, უკუკავშირი.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი შეფასების ცხრილით.
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეებს გამოუმუშავდეთ თვითშეფასების უნარი.
|
მოსწავლეთა თვითშეფასება
|
შეფასების სქემა
|
3 წთ.
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები ინგლისურ ენაზე შეისწავლიან ახალ სიტყვებს
ტანსაცმელზე: cap, hat, jacket,
jeans, pullover, sandals, scarf, shirt, shorts, skirt, socks, top, trousers,
gloves, trainers. მოსწავლეები ისაუბრებენ თუ როგორი ტანსაცმელი აცვიათ
კარგ ამინდში, წვიმიან ამინდში, ცეკვისა და სპორტული თამაშების დროს.
შეფასება: იხილეთ თანდართული ფურცლები;
ხელმოწერა: შ. რუსიეშვილი
თარიღი:
დანართი #1
განმსაზღვრელი შეფასების სქემა:
#
|
კრიტერიუმები
|
1-4 ქულა
|
5-6 ქულა
|
7-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
1
|
საშინაო დავალება
|
არ აქვს საშინაო დავალება
|
არასრულად აქვს
|
შეცდომებით აქვს
|
სწორად აქვს
|
2
|
გაკვეთილზე ჩართულობა
|
არ არის ჩართული
|
პასიურად ერთვება
|
ზოგჯერ აქტიურია
|
აქტიურია
|
3
|
ახალი ტექსტის კითხვა
|
ვერ კითხულობს
|
უჭირს კითხვა
|
შეცდომებით კითხულობს
|
სწორად კითხულობს
|
4
|
მოსწავლე უსმენს და ასრულებს მასწავლებლის მითითებებს
|
მოსწავლე უყურადღებოა
|
ხშირად არ უსმენს მასწავლებელს
|
ზოგჯერ უყურადღებოა
|
ყურადღებით უსმენს და არის მოწესრიგებული
|
No comments:
Post a Comment